Arapsaçı ne zaman çözülecek?

Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan sağlıkta dönüşüm projesi kapsamında 81 ilde oluşturulan Kamu Hastaneler Birliği İl Genel Sekreterliğine ataması kesinleşen Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Satın Alma Daire Müdürü Dr. Murat Özmen’in göreve gelir gelmez, aynı göreve aday gösterilen İzzet Baysal Devlet Hastanesi Başhekimi Hüseyin İka’yı görevden aldığı iddia edildi. Sürecin net açıklamalarının ne zaman yapılacağı ise merak konusu olmaya devam ediyor.

Sağlık Bakanlığının yeni uygulamasıyla oluşturulan Kamu Hastaneleri Birliği İl genel Sekreterliğine Dr. Murat Özmen atanmıştı. Özmen’in Bolu’da ki kadrosunu oluşturmak için yaptığı görüşmeler halen devam ederken, yeni kadro ile ilgili bazı bilgiler basına sızdı. Buna göre İl genel sekreterliği için adı geçen İzzet Baysal Devlet Hastanesi Başhekimi Hüseyin İka, görevinden alındı. İddiaya göre Eski Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Başhekimi Abdullah Danışman ise Hastaneler Birliğinin başına getirildi.  Fizik tedavi Hastanesi, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ve Diş Hastanesinin Başhekimleri ise yerlerini korudu.

Kalecik’ten Bolu’ya

Yeni yasa gereğince Bolu’da sağlığın başına geçecek olan isim halen daha kamuoyunda gündem oluşturuyor. Bakanlığın yaptığı ilk açıklamada Dç. Dr. Mehmet Yaşar’ın bu göreve atandığı belirtilmişti. Ancak Bakanlık yaklaşık 4 gün sonra bu ismi getirildiği göreve yetersiz kaldığı gerekçesiyle geri çekmişti. Yaşar’ın yerine yeni getirilen isim ise Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Satın alma Daire Müdürü Dr. Murat Özmen olmuştu. Dr. Murat Özmen Ankara Kalecik devlet Hastanesinde bir süre başhekimlik yapmış bir isim. Özmen, Kalecik’ den sonra Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Satın Alma Daire Müdürlüğü görevine getirilmişti. Özmen’in hızla yükselen kariyer basamağı Bolu’ya Sağlık İl genel Sekreteri olarak atanması ile devam etti.  

Göreve İzzet Baysal Devlet Hastanesi Başhekimi Hüseyin İka’nın getirilmesi konusu, Milletvekili Ali Ercoşkun’ un İka’nın bu göreve getirilmesini engelleme çabasında olduğu iddiaları da Bolu’da kamuoyu oluşturmuştu. Dün basın mensuplarına gelen bir bilgide ise Özmen’in Hüseyin İka’yı görevden aldığı iddia edilmişti.

Sağlık tek çatıda toplanacak

Sağlık Bakanlığının yeni teşkilat kanunu ile sağlıkta yepyeni bir dönem başlıyor. Bakanlığın yaptığı en kapsamlı yönetim organizasyon değişikliği olarak nitelendiriliyor.
Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan sağlıkta dönüşüm projesi kapsamında 81 ilde oluşturulan Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği, bakanlığa bağlı hastanelerin tek çatı altında yönetilmesini sağlayacak. Birleşmeyle birlikte sınırlı sayıdaki sağlık personelinin tek elden yönetilmesi, kaynakların verimli kullanılması ve sağlık giderlerinin azaltılması amaçlanıyor.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s