Kamu hastanelerinde yeni dönem

Kamu hastaneleri büyük hastaneler çatısı altında toplanıyor. Birleştirilen hastanelerin yönetimine atanacak CEO’lar belirlenme aşamasında. CEO adayları listesindeki isimler, mülakata tabi tutuluyor. Mülakata çağrılanlar arasında Van Vali Yardımcısı Murat Uzunparmak, bazı eski AK Parti milletvekilleri, çok sayıda bürokrat ve başhekimin ismi geçiyor.

Kamu hastaneleri büyük hastaneler çatısı altında toplanıyor, CEO’ların açıklanmasıyla tüm Türkiye’deki 850 kamu hastanesi 100 ayrı çatı altında yönetilecek. 
54 kamu hastanesi 5 bölgede birleşecek olan İstanbul için, Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Ali İhsan Bakır ve Üsküdar Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Tunçay Palteki’nin isimleri CEO olarak atanacaklar arasında geçiyor.

Ankara’da Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Koordinatörü Dr. Serdar Mercan, İzmir’de Göztepe Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ali Rııza Odabaş ve Muş’ta, Van Vali Yardımcısı Murat Uzunparmak CEO adayları arasında.

Diyarbakır’a ise, İstanbul Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Mehmet Güzel Kurtoğlu düşünülüyor.

CEO’larla yapılan sözleşme sonrası Türkiye’nin sağlık sistemi yeni bir döneme girecek. Türkiye kamu hastaneleri kurumu, toplam 40 milyar lirayı bulan cirosuyla ülkenin en büyük şirketi halini gelecek.

54 ayrı kamu hastanesi olan İstanbul, ‘Anadolu Kuzey, Anadolu Güney, Fatih, Beyoğlu, Bakırköy olarak 5 ayrı bölgeye ayrılacak.

Birlik, şirketler gibi yönetim kuruluyla yönetilecek.

Ve hastaneler; hizmet altyapısı, organizasyonu, kalite, verimlilik ve hasta memnuniyeti gibi konularda bakanlığın belirleyeceği puanlama sistemiyle değerlendirilecek.

Birleşmeyle birlikte sınırlı sayıdaki sağlık personelinin tek elden yönetilmesi, kaynakların verimli kullanılması ve sağlık giderlerinin azaltılması amaçlanıyor.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s