Kamu Hastane Birlikleri Kapsamında Atanacak Genel Sekreterler 15 Ekim’den Sonra Açıklanacak

Ege Tıbbi Malzemeciler Derneği, Ege Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası ve Ege Sağlık Malzemeleri Sanayici ve İşadamları Derneği (EGESİAD) Derneği tarafından düzenlenen, ‘1’inci Uluslararası 4’üncü Ulusal Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçileri Kongresi’ İzmir’in Çeşme İlçesi’nde yoğun bir katılımla başladı.
Ege Tıbbi Malzemeciler Derneği, Ege Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası ve Ege Sağlık Malzemeleri Sanayici ve İşadamları Derneği (EGESİAD) Derneği tarafından düzenlenen, ‘1’inci Uluslararası 4’üncü Ulusal Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçileri Kongresi’ İzmir’in Çeşme İlçesi’nde yoğun bir katılımla başladı.

Çeşme Altın Yunus Resort ve Termal Hotel’de başlayan kongrenin açılışına Sağlık Bakan Yardımcısı Agâh Kafkas, AK Parti İzmir milletvekilleri Rıfat Sait ve Nesrin Ulema, Çeşme Kaymakamı İnci Sezer Becel, Çeşme Sağlık Grup Başkanı Onur Sabancı olmak üzere SGK yetkilileri ile sektör temsilcileri katıldı.

Sektörün sorunlarını ve çözüm önerilerini değerlendirmek, geleceğe ilişkin hedef ve yaklaşımlar koymak amacıyla düzenlenen kongrede dört gün boyunca tıbbi cihaz sektörünün dünü, bugünü ve geleceğe ilişkin projeleri masaya yatırılacak.

Kongrede bir konuşma yapan AK Parti İzmir Milletvekili ve AK Parti Stratejik Sağlık komisyonu Raportörü Rifat Sait, EXPO 2015 adaylığında yapılan hataların tekrarlanmayarak, EXPO 2020’nin İzmir’e kazandırılması gerektiğine değindi. Sait, yaptığı konuşmada önemli mesajlar verdi.

Kamu Hastaneler Birliği’nin 15 Ekim’de kararların açıklanacağını ve bunun sağlık açısından bir milat olacağını belirten Sait, “Yeni kurulacak olan Kamu Hastane Birlikleri sağlıkta kaliteyi artıracak, Devletle özel sektörün birlikte çalışması ve hastanelerin başına işletmecilerin gelmesi sağlanacak. İki yıl süreyle görev yapacaklar, başarılı olurlarsa iki yıl daha devam edecekler. Sağlık serbest bölgesi kurulması için altı aday kent var. İzmir de bunlardan biri” diye konuştu.

AK Parti İzmir Milletvekili Rifat Sait, ithalata bağlı olduğu için uluslararası rekabetten olumsuz etkilenen tıbbi cihaz sektörüne destek vereceklerini dile getirerek, şunları söyledi: “Dünyanın çeşitli noktalarına Ekonomi Bakanlığımızca ihracatı geliştirmeyi hedefleyen stratejik lojistik merkezleri kurulacak, bu merkezler tüm sektörlerimize avantaj sağlayacak. Tıbbi cihaz sektöründen önümüzdeki beş yılda dört milyar dolar bekliyoruz. Hükümetimiz tedarik güvenliğini gündeme aldı. Türkiye dünyanın birçok ülkesinde gerek lojistik, gerek özel ekonomi bölgeleri oluşturacak. dedi. Asya-Pasifik ve Amerika’ya olan ihracatımızın istenilen seviyede olmayışının en temel nedenlerinden biri mesafe. Şimdi o mesafeyi azaltacak önemli çalışmalar yapıyoruz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s