Bu hastane kendi enerjisini kendisi üretiyor

Sağlık Bakanlığı ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) arasında imzalanan protokolle yapımı tamamlanan, Türkiye’nin enerjisini kendi üreten yeni nesil trijenerasyon sistemli 300 yataklı ilk kamu hastanesi, Manisa’nın Turgutlu İlçesi’nde yarın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla düzenlenecek törenle hizmete açılacak.

TOKİ’nin inşa ettiği hastanede ‘Trijenerasyon Sistemi’ ile doğalgaz kullanılarak elektrik enerjisi üretilecek. Böylelikle hastanenin tüm elektrik, ısı ve kısmi soğutma ihtiyacı giderilebilecek. Turgutlu Hastanesi bu yönüyle kamu hastaneleri arasında bir ilk ve kendinden sonraki kamu yatırımları için örnek olma özelliği taşıdığı beirtildi. Sistem ile yılda yaklaşık 2.5 milyon liralık tasarruf sağlanacak.

LİSANSSIZ ELEKTRİK ÜRETİMİNDE TÜRKİYE’DE İLK
Trijenerasyon Sistemi, elektrik, ısı ve soğutma üretimi yapılacak olan 3 ana bölümden oluşuyor. Doğalgaz ile çalışan bir jenaratör vasıtasıyla elektrik üretilecek olan sistemin ısı bölümünde sıcak su üretimi sağlanacak. Sıcak su üretimi motor gövdesinden çıkan atık ısı ve atık gazlar kullanılarak yapılacak. Sistemde üretilen sıcak su ile absorbsiyonlu soğutucuyla soğutma hizmeti de sunulacak. Bu sayede elektrik enerjisi daha ekonomik şartlarda temin edileceği gibi, ısıtma ve soğutma hizmetleri de daha az maliyetle sağlanmış olacak. 1,2 mw kapasitesindeki sistem lisanssız elektrik üretimi kapsamında da Türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahip.

YILDA 2.5 MİLYON LİRALIK TASARRUF
TOKİ’nin inşa ettiği hastanenin yıllık enerji giderleri ile sistemin üreteceği elektrik enerjisinin parasal değeri karşılaştırıldığında ‘Trijenerasyon sistemi’nin hem çevre duyarlılığı yönüyle, hem de ekonomik açıdan öneminın ortaya çıktığı belirtildi. Hastane binasının yıllık elektrik, fuel oil ve doğalgaz giderinin 4 milyon 231 bin lira, Trijenerasyon tesisinin yıllık işletme giderlerinin ise 1 milyon 701 bin lira civarında olduğu belirtildi. Bu sistem sayesinde hastanenin yılda 2 milyon 529 bin lira tasarruf sağlayabileceği belirtildi. Bu derece ekonomik verimliliğe sahip sistemin kendisini en fazla üç yılda amorti etmesi bekleniyor.

TURGUTLU’DAKİ EN BÜYÜK YATIRIM
300 yatak kapasiteli hastanede 65’i tek kişilik, 126’sı çift kişilik olmak üzere 205 hasta odası, 14 süit oda, 13 özürlü hasta odasıyla toplamda 344 yatak kapasitesine ulaşıyor. 11 ameliyathanenin bulunduğu binada 33 kişi kapasiteli yoğun bakım ünitesi, 8 küvezli yeni doğan ünitesi ve 60 poliklinik bulunuyor.

Bina içerisinde 290 kişilik konferans salonu, 200 kişilik kafeterya ve 120 kişilik de seminer salonu yer alıyor. Hastanede 9 hasta asansörü, 10 normal asansör, 2 servis ve 2 de yük asansörü bulunuyor. Bina için 2’si çelik olmak üzere 10 yangın merdiveni, 5 de ana merdiven tasarlandı.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s