Aliağa Devlet Hastanesi"nde Mobbing Uygulaması

Kamu Sen’e bağlı Türk Sağlık Sen Aliağa Devlet Hastanesi çalışanlarına psikolojik baskı (Mobbing) yapıldığı gerekçesi ile başhekimlik binası önünde basın açıklaması yaptılar.

Sağlık çalışanları adına basın açıklamasını yapan Türk Sağlık Sen İzmir 1. Şube Başkanı Ahmet Doğruyol 663 sayılı KHK ile kamu hastane birliklerine geçilecek olmasının, sürecin uzamasının çalışanların moral motivasyonlarını bozduğunu söyledi. Birilerinin üç kuruş daha fazla ek ödeme alsın diye geçici görevlendirmelerle değişik hastanelere gönderilen sağlık personelinin aile bütünlüğünün hiçe sayıldığını ifade eden Doğruyol; “Son geçici görevlendirmelerle hastanede çalışan personelin yaklaşık %10’u değişik hastanelere gönderilmiştir.Personelin sağa sola gönderilmesi ve kurum içindeki personelin asli görevleri dışında çalıştırılması sonucunda ise kalan personelin iş yükü artmış, yasal hakları olan yıllık izinlerini dahi kullanamaz hale gelmişlerdir.Yapılan geçici görevlendirmeler diğer hastanelerin personel ihtiyacından değil, keyfi uygulamalardan kaynaklanmaktadır” dedi.

Her geçen gün sağlıkta yeni süprizlerle karşılandıklarını belirten Doğruyol; “Bilgi işlem, temizlik, güvenlik, yemek, görüntüleme hizmetleri vb. hizmet satın alımlarıyla Devlet hastaneleri özelleştirilmiş, kar-zarar hesabıyla işletilir hale gelmiştir. Bir devlet hastanesinde özelleştirilmeyen binaları ve memurları kalmıştır”dedi.

Personelin başka yerlere görevlendirilmesinin bir çok sıkıntı yaşattığını ifade eden Türk Sağlık Sen İzmir 1. Şube Başkanı Ahmet Doğruyol “Personelin asli görevleri dışında çalıştırılması sonucu kalan personelin iş yükü artmış, yasal hakları olan yıllık izinlerini dahi kullanamaz hale gelmişlerdir. Yapılan geçici görevlendirmeler diğer hastanelerin personel ihtiyacından değil, keyfi uygulamalardan kaynaklanmaktadır” diye konuştu.

Kurum içinde yapılan yer değişikliklerin çalışanları canından bezdirdiğini belirten Doğruyol “Ülkemizde Mobbing (çalışanlara psikolojik baskı) en fazla uğrayan çalışan kesim sağlık çalışanlarıdır. Aliağa Devlet Hastanesi de bu örneklerden bir tanesidir. Uygulanan baskıdan dolayı, kurumda iş huzuru bozulmuştur.Sevk edilen hasta oranı açısından Aliağa Devlet Hastanesi İzmir’de ilk sıralardadır.Acil serviste nöbet tutanların, başka birimlerde çalıştırılması da yönetmeliklere aykırıdır.Hizmet satın alınması yöntemiyle alınan personelin başka birimlerde çalıştırılması da kanunlara uygun değildir” Şeklinde konuştu. Doğruyol son olarak konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s