Üniversite ve devlet hastaneleri artık ortak çalışacak

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, vatandaşa daha kaliteli ve daha rahat sağlık hizmeti verme adına üniversite hastaneleri ile Sağlık Bakanlığı hastanelerinin ortak çalışmasını istediklerini, bu konuda kanuni altyapınında müsait olduğunu söyledi.


Kars Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ni ziyaretinde konuşan Bakan Akdağ, Üniversite Rektörlüğümüz, Dekanlık ve Başhekimliğimizle birlikte Sağlık İl Müdürümüz ve hastane Başhekimimiz biraraya gelerek Kars’ta sağlık hizmetlerini ‘vatandaşın lehine nasıl daha iyiye giderizi’ görüşecekler. Bunun çalışmasını yapacaklar. Çalışmanın nasıl olacağına örnek verecek olursak, üniversite hastanesinin 5 kardiyoloji uzmanı, Devlet Hastanesi’nin de 3 kardiyoloji uzmanı mevcut. Üniversite hastanemizde kalp anjiyosu yapmaya başlayacak. Ama bu işin istenilen şekilde yapılabilmesi için her gün 24 saat, yılda da 365 gün bu işin yapılması lazım. Bunu sağlama adına güçleri birleştirmek gerekiyor. Bu da üniversite hastanesindeki uzmanların Devlet Hastanesi’nde çalışmasından geçiyor. Tersine durumda gerektiğinde uygulanabilir. Bu durum hastaneler arasında yapılacak bir protokolle gerçekleştirilecek. Bizde bakanlık olarak buna destek veriyoruz.” dedi.

Kars’ta 10 yıl öncesine göre 10 kat daha fazla vatandaşa hizmet verildiğine dikkati çeken Bakan Akdağ, şu bilgileri verdi: “Sağlık alanında bazı iyileştirmeler yapmamız lazım. Bunu da üniversite yönetimi ile birlikte gerçekleştireceğiz. Üniversite hastanesi ile Sağlık Bakanlığı hastanelerinin ortak çalışmasıyla vatandaşın lehine yeni bir durum ortaya çıkacak.” diye konuştu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s