Karaciğer hastalarına devletten nakil eli uzandı

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde bir haftada iki hastaya biri canlıdan, diğeri kadavradan olmak üzere karaciğer nakilleri yapıldı.

İSTANBUL’DAKİ devlet hastanelerinde bir ilk gerçekleştirildi ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı ilk üniversite hastanesi olan Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde bir hafta içinde iki hastaya biri canlıdan, diğeri kadavradan karaciğer nakli yapıldı. Türkiye’deki devlet hastaneleri içinde canlıdan canlıya karaciğer nakli ilk kez Ankara Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılmıştı. Marmara ile beraber Türkiye genelinde iki devlet hastanesi karaciğer naklinde “Biz de varız” demiş oldu. Hastane Başhekimi Prof. Dr. İsmail Cinel, “İstanbul’daki kamu hastanelerinde bir ilki, Organ ve Doku Nakil Ekibimiz bir hafta içerisinde hem canlıdan hem de kadavra donörden olmak üzere iki karaciğer naklini, başarıyla gerçekleştirerek Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde karaciğer nakli programını başlatmış oldu” dedi.

Ameliyatı gerçekleştiren ekibin başındaki Genel Cerrahi Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Cumhur Yeğen ise “Şinasi Durmuş isimli 55 yaşındaki hastamıza 48 yaşındaki eşinden karaciğer nakli gerçekleştirdik. 15 aydır organ bekleyen Mehmet Ali Yıldırım adlı diğer hastamıza da kadavradan nakil yaptık. Hastanemizde gerçekleştirilen ilk ameliyata dünyada erişkinde canlıdan karaciğer naklini ilk kez gerçekleştiren Prof. Dr. Masatoshi Makuuchi de eşlik etti” diye konuştu. Özlem YURTÇU

EŞİ SAYESİNDE HAYATA DÖNDÜ

Eşine eşine hiç düşünmeden karaciğerinin bir parçasını bağışlayan Nispet Durmuş, “Karaciğer nakline ihtiyacı olduğu söylenince test yaptırdım. Dokularımız uyumlu çıkınca organımı bağışladım” dedi. Şinasi Durmuş da eşine ve doktorlarına çok teşekkür ettiğini söyledi. Mehmet Ali Yıldırım (52) ise organ bağışının hayat kurtardığına dikkat çekti ve “Hem dua alıyorsunuz hem hayat kurtarıyorsunuz. 15 aydır yaşam savaşı veriyordum. Bağışlayandan da ailesinden de Allah razı olsun” diye konuştu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s