Bolu’da sağlığın başına kim geçecek?

Ak Parti İl Başkanı Ömer Sayın, 100 milyon TL’lik sağlık bütçesinin başına geçecek Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği’ne atanacak ismi belirlemek üzere Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Başkent’te yapılan özel görüşmenin ayrıntılarını ilk kez Bolu Express’e açıkladı. Sayın, atamanın kaderini belirleyecek bu görüşme öncesi genel sekreterlik için tartışılan tüm isimlerin Bolulu olduğunu belirtti; ancak önemli bir ayrıntıyı açıkladı: Bakanlık atamayı bir aya kadar gerçekleştirmeyi planlıyor. Bundan sonraki süreçte Bolu dışından isimleri de tartışabilir, gündemimize alabiliriz!”
Ak Parti Bolu İl Başkanı Ömer Sayın

Kamu tarafından işletilen bütün hastanelerin tek çatı altından yönetilmesini sağlayacak Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği’ne Bolu’da kimin görevlendirileceği merakla bekleniyor.  Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan sağlıkta dönüşüm projesi kapsamında 81 ilde oluşturulan Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği, bakanlığa bağlı hastanelerin tek çatı altında yönetilmesini sağlayacak. Birleşmeyle birlikte sınırlı sayıdaki sağlık personelinin tek elden yönetilmesi, kaynakların verimli kullanılması ve sağlık giderlerinin azaltılması amaçlanıyor. Şu ana kadar hiçbir ilde bu kurumun oluşturulmadı ve genel sekreter ataması yapılmadı; ancak geri sayımın başladığı belirtiliyor.

Sağlıktaki yeni dönemle alakalı çıkan kanun hükmünde kararnameye göre, atanacak genel sekreterin tıp, işletme ve hukuk alanlarında lisans eğitimi almış olması ve kamu ya da özel sektörde belirli bir süre iş tecrübesi olması yeterli.

SENDİKALAR ARASINDAKİ YARIŞMA KIZIŞIYOR

Öte yandan Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği’nin hayata geçmesine sayılı günler kala sağlıkta yönetim kademesinde de ciddi boyutta da değişiklik yaşanacak. Bu kapsamda açılacak yeni kadrolara kendi üyelerinin atanmasını hedefleyen sendikalar, bu anlamda da birbirleriyle ciddi bir yarış içerisine girdikleri belirtiliyor.

BOLULU SİYASİLER BAKAN AKDAĞ’LA GÖRÜŞMELERİNİ TAMAMLADI

Ak Parti İl Başkanı Ömer Sayın, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği konusunda yaşanan gelişmeleri Bolu Express’e yaptığı açıklamada aktardı.  Sayın, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile geçtiğimiz günlerde bakanlıkta bir araya geldiklerini belirterek, “Bakanlıkta önemli görüşmeler gerçekleştirdik. Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği’ne veya başka bir yere bir isim atanacaksa, bizim atanacak isimde ilk aradığımız kriter liyakat sahibi olmasıdır. Çünkü liyakatli olan siyasi görüş, din, dil ve ırk ayrımı yapmaz” dedi.

Bakanlıkla yaptıkları görüşmenin ayrıntıları aktarmayı sürdüren Sayın, “Şu ana kadar Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği için tartıştığımız tüm isimler Bolulu idi. Ama bundan sonraki süreçte Bolu dışından isimleri de tartışabilir, gündemimize alabiliriz. Bu konuda isim vermem doğru değil” diye konuştu.

SAĞLIKTAKİ ÖNEMLİ ATAMA NE ZAMAN GERÇEKLEŞECEK?

Sayın, açıklamalarının devamında, şöyle konuştu: “Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda bazı çalışmaları ve birtakım kriterleri var. Genel sekreter olabilecek insanlar tespit edildikten sonra Sayın Bakanımız bu konudaki son kararı verecek. Bu hakikaten çok önemli görev. Bolu’da sağlık hizmetleri konusunda hakikaten önemli bir kaliteyi yakalamış bulunmaktayız. Bu başarıyı da tabi hekimlerimizden hastane müdürlerine, başhekimlerimizden il sağlık müdürlüğüne dek herkese borçluyuz. Herkesten Allah razı olsun, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu kaliteyi daha da yukarıya çekecek bir ismin bu göreve atanması lazım. Bu isim ayrıca dev bir bütçenin de başına geçecek. Bu konuyla ilgili bakanlığın çalışmaları devam etmekte. Bunun için atamada sanırım bir aya kadar gerçekleşecektir.”

HÜSEYİN İKA’NIN BAŞARILI ÇALIŞMALARI YADSINAMAZ

Sayın, İzzet Baysal Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Hüseyin İka’nın bu görev için düşünülen isimlerin başında gelmesiyle alakalı olarak, şunları söyledi: “Hüseyin İka insan olarak çok sevdiğim, saydığım bir kişidir. Kişisel ilişkilerim, dostluklarım ya da husumetlerim böylesine önemli konularda asla rol oynamaz. Yiğidi öldür, hakkını yeme düsturunu benimsedim. Hüseyin İka’nın Bolu’da sağlığa katkıları yadsınamaz büyüklüktedir. Kendisine teşekkür ediyorum. Az öncede belirttiğim gibi bu görevlendirmedeki tek tercih nedeni; liyakat sahibi biri olmaktır. Son kararı bakanlık verecek.”

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s