Kan tahlili yaptırmak kolaylaşıyor

Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneler Birliği Yasası’nı hayata geçirme çalışmalarını yürütüyor. Ancak İstanbul’da kan tahlilleri için Hastaneler Birliği şimdiden kuruldu bile. İstanbul’da her gün 60 kurye elemanı, 880 aile hekimi merkezinden topladığı 30 bin numuneyi, laboratuarlara taşıyor. Kanların tahlili için 4 büyük laboratuar kullanılırken hastalar sosyal güvencesi olsun olmasın fark ücreti ödemeden sonuçları 1 günde alıyorlar.

Kan tahlili için sıraya gir, fark ücreti öde, sonuçlar için 3-5 gün bekle…  Artık bu tablo değişiyor. İstanbullular için  kan tahlili yaptırmak çok daha kolay.

Tıbbi laboratuvar hizmetleri belirli merkezlerde toplandı. Şimdi, 880 aile sağlığı merkezinden her gün 60 kurye elemanı, aile hekimliği merkezlerinden topladığı 30 bin numuneyi laboratuvarlara taşıyor.

Tahliller için Avrupa Yakası’nda; Büyükçekmece Devlet Hastanesi ve Beşiktaş Sait Çiftçi Hastanesi, Anadolu yakasında da Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi  ve Maltepe’deki İstanbul Meslek Hastalıkları Hastanesi’nin laboratuvar merkezleri kullanılıyor.

4 aydır işleyen bu sistemle, laboratuvar maliyetleri üçte bir oranında azalırken, hastalar da 1 günde tahlil sonuçlarını alabiliyor.

Aile hekimlerinin uyguladığı 43 kalem test için hastalar  fark ücreti ödemediği gibi, taksi veya dolmuşla başka bir hastaneye gitme derdinden de kurtulmuş oluyor. 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s