"Sağlık Bakanlığı’nın Yeniden Yapılandırılması ve Kamu Hastane Birlikleri" Paneli

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin ev sahipliğinde “Sağlık Bakanlığı’nın Yeniden Yapılandırılması ve Kamu Hastane Birlikleri” paneli düzenlendi.
Konya İl Sağlık Müdürü Hasan Küçükkendirci, Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen panelde, Konya’daki hastanelerin sağlık hizmeti kalitesini artırdığını belirtti.

Sağlık Bakanlığı’nın yeniden yapılanmasıyla hem hasta hakları açısından hem de halk sağlığı hizmetleri açısından önemli gelişmeler yaşandığını anlatan Küçükkendirci, yapılanların sağlık alanındaki hizmetleri daha da nitelikli hale getireceğini söyledi.

SÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şahin ise Sağlık Bakanlığı’nın kamu hastanelerini tek çatı altında toplayarak kaliteyi artırmasının söz konusu olduğunu bildirdi.

Ciddi sorunların biraraya toplanan hastaneler yoluyla çözülmesinin amaçlandığına dikkati çeken Şahin, “Yeni programlar çerçevesinde sağlık hizmetlerinin yanında sağlık sektörüne finansal destek sağlayan kurumların da tek çatı altında toplanması söz konusudur. Bu programlarla Üniversite hastanelerinin personel ve finansman sorunu da çözüm bekleyen önemli bir konudur. Çünkü Üniversite hastaneleri sağlık hizmeti, personel eğitimini ve sektörün bilimsel araştırmalarını yürüten kurumlardır” dedi.

İstanbul Medipol Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabahattin Aydın ise Bakanlığın geliştirdiği yeni düzenlemelerin günün şartlarına uygun hale getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Yaklaşık 800 kamu hastanesinin gruplara ayrılarak yönetilmesinin düşünüldüğünü aktaran Aydın, bölünmeyle Türkiye’nin sağlık eyaletleri haline geleceğini, her eyaletin kendi içinde kendine yeter hale getirilmesinin planlandığını dile getirdi.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s