Hemşireye hakaret eden babaya hapis

Kızını hastaneye getiren adamın hemşireye hakaret etmesi, 1 yıl hapis cezasıyla sonuçlandı.

İstanbul Arnavutköy Devlet Hastanesi’nde görev yapan hemşireye hakaret eden hasta yakını açılan dava sonucunda 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Gaziosmanpaşa 4. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen davada hemşire, sanığın kızı hastaneye geldiğinde gerekli izahatı yaparak yönlendirdiğini belirtti. 15-20 dakika sonra kızın babası olan sanığın kendisine gelerek küfür ettiğini anlatan hemşire, kendisini uyardığını fakat sanığın küfürlere devam ettiğini kaydetti.

Mahkeme sanığın kamu görevlisine hakaret suçunu işlediğinin anlaşıldığına karar vererek sanığın 1 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmetti. Mahkeme sanığın daha önce suç işlemediğinden cezasının 10 aya indirilmesine ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması nedeniyle sanığın 5 yıl boyunca denetim süresine tabi tutulmasına hükmedildi.

“Şiddet nedeniyle hasta hayatını kaybedebilir”
Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, konuyla ilgili değerlendirmesinde, sağlık çalışanlarına uygulanan şiddetin normal bir darp olayı olarak algılanmaması gerektiğini söyledi. Daha önce darp olayları üzerine verilen cezalar olduğunu belirten Kahveci, “Mahkemenin hakarete de böyle bir cezayı uygun görmesi önemli” dedi.

Sağlık çalışanına uygulanan şiddetin vatandaşın sağlık hizmeti almasını engellediğini vurgulayan Kahveci, “Şiddet nedeniyle yapılamayan veya geciken bir müdahale nedeniyle hastalar hayatını bile kaybedebilir. Bu nedenle sağlıkta şiddet basit bir darp olarak değerlendirilmemeli, insan hayatına kast edilen bir saldırı olarak görülmelidir. Hukuksal açıdan yapılacak böyle bir değerlendirme eminiz ki sağlıkta şiddetin önüne geçmede caydırıcı olur” diye konuştu.

Sağlıkta şiddete yönelik cezaların arttırılması için Sağlık Bakanlığı’na başvuru yaptıklarını kaydeden Kahveci, “Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin asgariye indirilmesi bakımından daha caydırıcı ve etkin cezaların yer aldığı bir mevzuat değişikliği için Sağlık Bakanlığı’nın girişimlerde bulunması konusunda başvuru yaptık. Ayrıca şiddetin önüne geçmek için Sağlık Bakanlığı’nın, sivil toplum örgütleriyle ortak çalışmalar yapması, kampanyalar düzenlemesi gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s