Sağlıkta Yeni Yapılanma

Yalova Halk Sağlığı İl Müdürü İbrahim Dedecan, yeni kurulan müdürlük hakkında bilgiler verdi.

Yalova Halk Sağlığı İl Müdürü İbrahim Dedecan
Yalova Halk Sağlığı İl Müdürü
İbrahim Dedecan

Yeni kurulan müdürlüğün ilk müdürü olan İbrahim Dedecan, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan kanun hükmündeki kararname ile Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ve Kamu Hastaneler Birliği’nin kurulduğunu ifade etti. Mevcut Sağlık İl Müdürlükleri’nin de çalışmalarına devam ettiğini ifade eden Dedecan, “Bakanlığımız teşkilat yapısını değiştirdi. Bundaki amaç yönetimi branşlaştırmak. Halk Sağlığı, Kamu Hastaneler Birliği ve Sağlık İl Müdürlüğü illerde görev yapacak” dedi.

Kurumların görev olarak birbirinden bağımsız çalışacağını kaydeden Dedecan, şöyle konuştu:
“Türkiye Halk Sağlığı Kurumu bakanlığa bağlı bir kurum. İllerde de müdürlükler oluşturuldu. Aynı şekilde Kamu Hastaneler Birliği kurulacak. İllerde bunların sekreterliği oluşturulacak. İlimizdeki gibi sınırlı sayıda olan yerlerde Kamu Hastane Sekterliği 1 tane kurulacak. Bu hastanelerin kontrollerini yapacak. İl Sağlık Müdürlüğü ise ilde bakanın temsilcisi, valinin sağlıkla ilgili müşaviri sıfatıyla görevini sürdürecek. Sağlık Müdürlüğü bunun yanı sıra acil sağlık hizmetlerini yürütecek. Geçmişte il sağlık müdürlüklerinin alanlarına giren hizmetin yaklaşık yüzde 80’ini Halk Sağlığı İl Müdürlüğü olarak biz üstlenmiş bulunuyoruz. Hastaneler icra olarak sekreterlik olarak ayrı bir yapıda olacak. 3 kurum eşit durumda, bağımsız, hiçbiri birbirinin amiri değil.”

Halk Sağlığı İl Müdürlüğü’nün görev alanlarından bahseden Dedecan, “Bizim müdürlüğümüz icra olarak diğerlerinden bağımsız olarak çalışacak. İl Sağlık Müdürlüğü denetim gerçekleştirecek. Bu anlamda da Halk Sağlığı Müdürlükleri; halk sağlığı laboratuarı, verem savaş dispanseri, ana çocuk sağlığı merkezleri, kanser birimi, toplum sağlığı merkezleri, aile hekimliği ve entegre hastanelerden sorumlu” dedi.

Sağlık Kompleksi’nin yaklaşık 1,5 ay sonra açılmasının beklendiğini belirten Dedecan, Sağlık ve Halk Sağlığı il müdürlüklerinin orada hizmet vereceğini kaydetti. Dedecan, Kamu Hastaneler Birliği Sekreterliği’nin ise eski binada hizmet vereceğini, kendilerine ait bazı birimlerin de yine eski binada yer alacağını sözlerine ekledi.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s