Toplam hekim sayısı kadar daha hekime ihtiyaç var

Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, Türkiye’de bulunan toplam hekim sayısı kadar daha hekime ihtiyaç olduğunu söyledi

Çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Çorum’a gelen Kafkas, ilk olarak kentteki Halk Sağlığı Laboratuvarını ziyaret etti.

Laboratuvarın yaptığı analizlerle ilgili bilgi alan Kafkas, daha sonra Çorum Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ile 112 Acil Servisine geçti.

112 Acil Servisindeki kar paletli ambulansları inceleyen Kafkas, Türkiye’de sağlık alanında büyük dönüşüm yaşandığını belirterek, “Devlet olarak Van Depremi’nde insanlarımızı enkaz altında, çetin kış şartlarında da hastalarımızı yollarda bırakmadık” dedi.

İncelemelerin ardından Çorum Devlet Hastanesinde bir değerlendirme toplantısı yapan Kafkas, toplantıya katılan çevre belediye başkanlarının devlet hastaneleriyle ilgili şikâyetlerini dinledi.

Sungurlu Kaymakamı Hulusi fiahin, Sungurlu Devlet Hastanesine gelen uzman doktorların kısa sürede yer değiştirdiğini, 22 olan uzman doktor sayısının şu an 14’e düştüğünü söyledi.

Bakan Yardımcısı Kafkas ise sağlık hizmetlerinde AK Parti döneminde önemli mesafe alındığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Bizden önceki dönemlere göre hekim dağıtımında adaletli davranılmaya çalışılıyor. Türkiye’de bulunan toplam hekim sayısı kadar hekime daha ihtiyaç var. Bizim görevimiz, bu hekimleri adaletli bir şekilde dağıtmak. Doktorların görevlerini yaparken mutlu ve huzurlu olmaları da bizim için önemli. Türkiye genelinde olduğu gibi Çorum’da da sağlık alanında yenilikler var. Kargı ve Osmancık’a yeni hastaneler inşa edeceğiz. Mart ayının başında bu ilçelerimizde hastanelerimizin temelini atmak istiyoruz. Bayat’taki devlet hastanesinde yenileme çalışmaları yapacağız. Çorum Devlet Hastanesinde de anjiyo ve kardiyoloji merkezi açacağız. Hastanede yoğun bakım ünitelerinin artırılmasını sağlayacağız.”

Çorum’a yapılması planlanan 400 yataklı devlet hastanesi için 3 aydır yoğun bir çalışma yürüttüklerini anlatan Kafkas, şu bilgileri verdi:

“400 yataklı Çorum Devlet Hastanesi için 4 yıl önce karar almıştık. Arsaya bedel olarak 7 milyon ayırdık. On gün içinde Belediye Başkanımızdan ve Sayın Valimizden arsanın tahsis edildiğine dair bir açıklama bekliyorum. Yaklaşık 150 milyon TL’lik bir yatırım yapmayı düşünüyoruz. Bu para Çorum’dan gitmemeli. fiimdiye kadar küçük hesapların adamı olmadık. Kardeşlik ve sevgi ile 10 yıldır iktidardayız. Biz Tayyip Erdoğan’ın arkadaşlarıyız. O kumaşa sahip insanlar olmalıyız. Bu hassasiyetimizi yitirmemeliyiz.”

Toplantı sırasında bir doktorun performans sistemini eleştirmesi üzerine Kafkas, sağlık çalışanlarının ülkenin kahramanları olduğunu, sağlık personeline daha iyi imkânlar sağlamak için Bakanlığın yeni düzenlemeler yaptığını belirtti.

Toplantıya katılan Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Dr. Hasan Çağıl ise performans sistemi kaldırıldığı takdirde sağlıkta gerilemeye gidileceğini kaydetti.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s